H.1. Puppet Pals

PuppetPals är en populär och lekfull app med vilken man kan skapa medieproduktioner. Vid en första anblick tänker man kanske att den lämpar sig bäst för yngre barn, men både ungdomar och vuxna kan ha roligt med PuppetPals.
I PuppetPals finns det färdiga digitala klippdockor. Men allra roligast blir det med tillägget Director's Pass som möjliggör att eleverna kan skapa sina egna bakgrunder och klippdockor. Antingen genom att fotografera bakgrundsmiljöer, människor och föremål eller att man ritar och målar det man behöver och fotograferar av det. 

PuppetPals kan användas till mer än att göra sagor. 
Med hjälp av Puppet Pals  kan barn och elever redogöra för sin förståelse av experiment, redogöra för skeenden och förlopp, rollspel mellan historiska personer eller personer av betydelse i dagens samhälle samt mycket, mycket mer ...

100 olika sätt att använda PuppetPals
Att Puppet Pals omåttligt populär förstår man av att det finns massor av elevproduktioner på Internet. Det finns också en Facebook-tråd där målsättningen är att komma på "100 olika sätt att använda Puppet Pals". Alla idéer samlas här 

Längst ner på sidan finns massor av inspirationfilmer om PuppetPals!

Film: LotteCh